لامپ هالوژن چیست؟

لامپ های هالوژن از یک رشته تنگستن که داخل حباب شیشه ای پر شده از گاز بی اثر و کمی هالوژن مانند برم یا ید قرار گرفته تشکیل شده است. وقتی انرژی برق وارد لامپ های هالوزن می شود، گاز هالوژن سیم تنگستن را داغ کرده و نوری سفید رنگ را منتشر می کند. لامپ های هالوژن یکی از انواع لامپ‌های کم‌مصرف هستند و در مقایسه با لامپ‌های التهابی داغ‌تر می‌شوند به دلیل همین حرارت زیاد، این لامپ‌ها دارای دو محافظ هستند.

لامپ های هالوژن در اواسط دهه 1950 اختراع شدند. این لامپ ها انرژی کمتری مصرف می کنند و ماندگاری بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای سنتی دارند. این به دلیل محتوای گاز هالوژن آنهاست که باعث می شود این لامپ ها 3 برابر لامپ های رشته ای کارآیی بیشتری داشته باشند.

انواع لامپ های هالوژن

لامپ‌های هالوژن از نظر تکنولوژی به سه دسته ی لامپ‌های هالوژن ال ای دی(LED)، لامپ‌های هالوژن سی او بی(COB) ، لامپ‌های هالوژن اس ام دی(SMD) تقسیم می شوند. در ادامه با هریک بیشتر آشنا می شویم:

لامپ هالوژن ال ای دی LED

لامپ هالوژن ال ای دی امروزه به دلیل داشتن مزیت های زیاد در نورپردازی مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ های هالوژن ال ای دی به دلیل مصرف کم برق و در عین حال تولید نور مناسب و کافی کسترش زیادی در مصارف مختلف جهت نورپردازی سقف و ستون ها و غیره دارد. لامپ هالوژن ال ای دی اشعه‌های مضری مانند فرابنفش و مادون قرمز ایجاد نمی‌کند و ماده سمی و خطرناکی مانند جیوه ندارد. لامپ های هالوژن LED به علت ابعاد کوچک، تولید گرمای کم و نور مناسب و آرامش بخششان یکی از بهترین گزینه‌ها برای روشنایی خانه و دکوراسیون پرنور است.

انواع مختلف لامپ‌ هالوژن سقفی توکار را می توان در جواهرسازی ها استفاده نمود، نور منعکس شده بر روی جواهرات موجب درخشش و زیبایی هرچه بیشتر جواهرات مغازه می شود، همچنین استفاده از تعداد زیادی از این لامپ ها در فروشگاه به بهتر دیده شدن محصولات کمک می کند که همین مشتری را به گشتن بیشتر در مغازه و خرید ترغیب می کند.

لامپ‌های هالوژن اس ام دی SMD

لامپ هالوژن SMD مخفف عبارت Surface Mount Diode است که به معنی دیود نصب شده روی سطح می‌باشد. در این مدل از لامپ هالوژن چندین ال ای دی در کنار هم بر روی یک پنل نصب می شوند و برد آن ها ضخامت بسیار کمی دارند.

لامپ‌های هالوژن سی او بی COB

لامپ هالوژن COB مخفف عبارت Chips On Board است و به معنی چیپ های روی برد می باشد. در این روش اتصالات تراشه ها به شدت فشرده و کوچک شده اند و مانند یک پنل ال ای دی یک تکه، به صورت یکنواخت روشن می شوند.

تفاوت SMD و COB چیست؟

لامپ هالوژن سی او بی(COB) و لامپ هالوژن اس ام دی(SMD) گرمای کمتر و نور بیشتری ایجاد می‌کند. در COB ها از یک برد واحد استفاده می شود اما در SMD ها ، چندین LED در کنار هم بر روی یک برد نصب می شوند. لامپ های هالوژنی COB در مقایسه با SMD ها گرمای کمتری تولید می کنند، از نظر میزان نور تولید شده، SMD ها نسبت به COB ها نور بیشتری تولید می کنند، هر دو این لامپ ها به دلیل زیبایی و مقرون به صرفه بودن در نورپردازی ساختمانها، منازل مسکونی، سالن های نمایش تئاتر و کنفرانش ها ، مغازه ها و فروشگاه ها و غیره قابل استفاده هستند. زمانی که به نور زیاد، موضعی و متمرکزی برای محیط احتیاج دارید از COB ها و زمانی که نمی خواهید میزان نور خیلی زیاد باشد و به نور یکنواختی در محیط نیاز دارید از SMD ها استفاده کنید.

مزایای لامپ های هالوژن معایب لامپ های هالوژن
کیفیت نور اجزای پنهان
ابعاد کوچک حساسیت لامپ هالوژن‌
امکان کم‌کردن نور با لامپ هالوژن گاز سمی لامپ‌های هالوژن سقفی
هزینه‌ی کم

شما مشتریان عزیز می توانید جهت خرید لامپ هالوژن سقفی، LED SMD و LED COB در طرح ها و مدل های مختلف همچنین اطلاع از قیمت لامپ هالوژنی به سایت noorbrand.com مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر