خطی و محیطی

از انواع نورپردازی که امروزه در طراحی داخلی و به ویژه در دکوراسیون هایی به سبک مدرن به کار می رود نوپردازی خطی و محیطی است. امروزه به دلیل اهمیت طراحی داخلی و به تبع آن نورپردازی، شاهد به وجود آمدن سبک های متفاوتی هستیم که این دو تنها بخش کوچکی از دنیای گسترده ی نوپردازی هستند. البته هرکدام از این دو تعاریف جداگانه ای دارند که در این مبحث به بررسی آن ها می پردازیم.

  • نوپردازی خطی:

این نوع نورپردازی معمولا به وسیله ی چراغ های خطی و اغلب در حاشیه ی سقف یا فضاهای باریک مورد استفاده قرار می گیرد. نورپردازی خطی نه تنها نور را به طور یکنواخت در محیط منتشر می کند بلکه در جلوگیری از اتلاف انرژی موثر است، به این علت که اکثر چراغ های خطی از تکنولوژی ال ای دی بهره گرفته اند و در دسته ی منابع نوری کم مصرف قرار دارند. نورپردازی خطی خود شامل سه زیر مجموعه ی توکار، روکار و آویز می باشد. یعنی متناسب با نوع سلیقه ی خود می توانید چراغ ها را به یکی از این سه روش نصب کنید، البته به نوع چراغ نیز بستگی دارد.

در میان سه روش فوق نورپردازی به روش توکار طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده که علت آن اشغال نکردن فضای بیش از اندازه و در نتیجه ی آن زیبایی بیشتر است. اما دو نوع دیگر یعنی چراغ های خطی روکار و آویز هم طرفداران خاص خود و البته مزیت هایی را دارند. به طور کلی نمیتوان گفت هیچ کدام از آن ها به دیگری برتری دارد و به کارگیری یکی از این سه نوع کاملا به شرایط، نوع فضا و سلیقه ی شما بستگی دارد.

  • نورپردازی محیطی:

تا کنون با انواع زیادی از نورپردازی و چراغ های مختلف مانند آباژور، آویز، لوستر و … آشنا شده اید که هرکدام از آن ها در مکانی خاص کابرد دارند و در پروسه ی نورپردازی گوشه ای از این وظیفه را بر عهده می گیرند. ما جدا از اینکه به یک چراغ خاص برای نقطه ای از خانه یا دفترکارمان احتیاج داریم، نوری میخواهیم که تمام یک فضا را روشن کند و این هدف با نورپردازی محیطی میسر می شود.

نورپردازی عمومی یا محیطی نوری یکنواخت در فضای مورد نظرتان منتشر می کند و شدت این نور بستگی به نوع چراغ های انتخابی دارد. این نوع نورپردازی می تواند با هر نوع چراغی طراحی و اجرا شود اما توجه داشته باشید که استفاده از یک چراغ به تنهایی برای نورپردازی محیطی توصیه نمی شود و اصل این است که با ترکیب چند چراغ، نوری مناسب پدید آورید. یکی از مواردی که در هنگام نوپردازی داخلی از هر نوعی نیازمند توجه ویژه ی شماست رعایت استاندارد ها می باشد. شما برای اینکه بدون صرف هزینه های آنچنانی بتوانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید، لازم است اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشید.

شما مشتریان عزیز می توانید جهت خرید انواع چراغ هایی که برای این دو نوع از نورپردازی مناسب هستند، قیمت چراغ خطی و سایر تجهیزات و لوازم روشنایی در طرح ها و مدل های مختلف و کسب اطلاعات بیشتر به سایت noorbrand.com مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر