پاگرد، راه پله و راهرو

پاگرد، راه پله و راهرو مکان مشترکی در تمام ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری است و تقریبا برای ورود به هر ساختمانی باید ابتدا از یکی از این سه مکان گذر کنید، به همین دلیل نورپردازی آن ها همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بیش از 60 درصد از آسیب های ناشی از لغزش و سقوط در ساختمان ها در راه پله ها اتفاق می افتد و برای برقراری ایمنی در این قسمت تنها نصب حفاظ کفایت نمی کند، نورپردازی مناسب بر هر کار دیگری اولویت دارد و بدون این عمل هر اقدام دیگری بی فایده است.

نورپردازی راه پله ساختمان بهترین روش برای کاهش آسیب های احتمالی که هنگام رفت و آمد در محل کار یا آپارتمان های مسکونی رخ می دهد، می باشد. برای به انجام رساندن نورپردازی پاگرد، راه پله و راهرو به بهترین شکل ممکن توجه به مساحت و نوع نور مورد نیاز کمک کننده است. اما به طور کلی در راهرو ها هر هشت قدم، در پاگرد و راه پله ها هر هشت پله نصب یک چراغ توصیه می شود.

چراغ های مناسب برای نورپردازی پاگرد، راه پله و راهرو

از جمله چراغ هایی که اغلب برای نورپردازی راهرو خانه یا راه پله و پاگرد کاربرد دارند می توان به چراغ کنار پله، سقفی و دیوارکوب اشاره کرد. همان طور که پیش از این ذکر کردیم شما می توانید با در نظر گرفتن مساحت فضای مورد نظر چراغی با میزان روشنایی مناسب انتخاب کنید تا علاوه بر تامین نور کافی از اتلاف بیش از اندازه ی انرژی و صرف هزینه های گزاف جلوگیری نمایید. هنگام نورپردازی در این قبیل مکان ها فراموش نکنید برای برقرار کردن هرچه بیشتر ایمنی، بهتر است کلید های برق را در ابتدا و انتهای راه پله یا راهرو قرار دهید.

این نکته بسیار حائز اهمیت است تا هنگام خاموشی برق، یک شخص مجبور به طی مسیر در تاریکی برای دسترسی به کلید برق نباشد. نکته ی دیگری که مستلزم توجه شماست این است که نصب چراغ ها باید به صورتی باشد که خطوط کنار پله ها یا حفاظ ها کاملا دیده شوند به این منظور که از سقوط ساکنان جلوگیری به عمل آید. از دیگر نکاتی که باید رعایت کنید سیم کشی برق است، تا حد امکان باید کابل های برق دور از دسترس باشند تا خطر برق گرفتگی به ویژه هنگام خاموشی چراغ ها کاهش یابد.

نتیجه گیری

طبق مباحث فوق فهمیدیم هنگام نورپردازی یک مکان صرفا توجه به شکل ظاهری چراغ ها، قیمت و تعداد آن ها کافی نیست. نورپردازی داخلی به ویژه در مکان های مورد بحث باید کاملا اصولی و با رعایت نکات ایمنی انجام بگیرد. به خاطر داشته باشید اگر وظیفه ی طراحی و اجرای نورپردازی یک مکان را به عهده دارید مسئولیت حفظ امنیت ساکنان آن ساختمان اعم از تجاری و مسکونی به عهده ی شماست، پس با مطالعه در این زمینه و انتخاب وسایل مناسب وظیفه ی خود را به درستی انجام دهید.

شما مشتریان عزیز می توانید جهت خرید لوازم روشنایی راه پله، انواع لوستر برای راهرو و چراغ های مناسب برای پاگرد در طرح ها و مدل های مختلف همچنین اطلاع از قیمت این قبیل منابع نوری به سایت noorbrand.com مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر