رومیزی و سه پایه و آباژور

برخلاف تصور عموم چراغ های رومیزی و سه پایه و آباژور با هم تفاوت دارند، اگرچه نقاط مشترک آن ها نیز زیاد است اما باتوجه به نوع فضایی که نیازمند نورپردازی داخلی است یکی از سه مورد فوق برای استفاده در آن مکان مناسب تر است. البته این قاعده می تواند با توجه به سلیقه ی شما تغییر کند. در ادامه قصد داریم به طور جداگانه هرکدام از سه نمونه ای که در بالا ذکر کردیم را بررسی کنیم.

  • چراغ رومیزی:

امروزه در اغلب خانه ها یک میز کار یا مطالعه در گوشه ای از یک اتاق به چشم می خورد. اگر شما هم اهل کتاب خواندن هستید و یا بخشی از کارهای خود را در منزل انجام می دهید باید بدانید به گفته ی فیزیوتراپ ها بهترین وضعیت بدن که به حفظ سلامتی منجر می شود قرار گرفتن پشت میز و تکیه بر صندلی است. اما این تمام ماجرا نیست، چشم ها اعضای حساسی هستند که هنگامی که مشغول مطالعه هستید، اگر به آن ها توجه نکنید دچار آسیبی جدی می شوند. یکی از کارهایی که می توانید برای حفاظت از سلامت چشمتان انجام دهید نورپردازی متمرکز و مناسب در مکانی است که میز کارتان قرار دارد.

در اتاق خواب یا مطالعه ممکن است منابع نوری دیگری مانند چراغ سقفی و دیوارکوب هم وجود داشته باشد اما قطعا به دلیل فاصله ی زیادی که با میز شما دارند از تامین نور متمرکز عاجزند. علاوه بر این چراغ های رومیزی به دلیل برخورداری از یک کلاهک، افزون بر قابلیت متمرکز کردن نور در یک نقطه، مانع از آسیب دیدن چشم به علت تابش مستقیم نور می شوند. این گونه چراغ ها معمولا نوری ملایم ساطع می کنند که تاثیر بسزایی در به وجود آوردن فضایی آرام و دلنشین دارند. در نهایت لازم است بگوییم اگرچه مهم ترین کاربرد چراغ های رومیزی استفاده در اتاق کار یا مطالعه است اما به دلیل تنوع و جذابیت در شکل ظاهری در نقاط مختلف خانه به منظور تزئین نیز به کار می روند.

  • آباژور:

ما عادت کرده ایم آباژورها را برای جلوه بخشیدن به دکوراسیون داخلی خود در گوشه و کنار خانه قرار دهیم، اما به راستی آباژور چیست و چه کاربردی دارد؟ ریشه ی این کلمه به زبان فرانسوی بر میگردد که در لغت به معنی ” نورتاب” و در واقع یعنی ” پوششی برای چراغ ها که نور را به یک نقطه و معمولا به سمت پایین متمرکز می کند”. آباژور به دو دسته رومیزی و ایستاده تقسیم می شود که یک نوع آن را پیش تر شرح دادیم و در اینجا مقصود ما آباژورهای ایستاده هستند.

آباژور ایستاده که به طور معمول از یک پایه و کلاهکی برای چراغ تشکیل می شود نقش زیادی در زیبایی بخشیدن به محیط خانه به ویژه سالن های پذیرایی و اتاق خواب ها دارد. اما قطعا زمانی که نیاز به نوری ملایم دارید بهترین گزینه ی ممکن هستند. این نوع چراغ به دلیل پوششی که دارد نور را به طور غیر مستقیم منتشر می کند و اغلب فضایی رمانتیک به وجود می آورد به همین دلیل در کافه ها نیز از آن ها به جهت نورپردازی بهره می گیرند.

  • سه پایه:

طراحی این نوع منبع نور همانند آباژور ایستاده است با این تفاوت که به جای یک پایه سه پایه دارد. استفاده از این نوع چراغ در آتلیه ها و پروژه های عکاسی به وفور به چشم می خورد. به این علت که کلاهک چراغ سه پایه باعث متمرکز شدن نور در یک نقطه و در نتیجه کیفیت بهتر عکس می شود، از طرفی با دارا بودن سه پایه جابجایی آن به راحتی امکان پذیر است.

شما مشتریان عزیز می توانید جهت خرید انواع چراغ های رومیزی، آباژور، سه پایه و سایر منابع نوری مناسب برای نورپردازی داخلی در طرح ها و مدل های مختلف و همچنین اطلاع از قیمت این قبیل منابع نوری به سایت noorbrand.com مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر