لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه یا Grow Light یا Plant Light یک منبع نور مصنوعی است که عموما الکتریکی است و برای تحریک رشد گیاهان با انتشار نور موردنیاز فتوسنتز(photosynthesis) طراحی و ساخته می شود. از چراغ های رشد گیاه زمانی استفاده می شود که نور طبیعی و کافی جهت رشد گیاهان وجود ندارد، چراغ های رشد گیاه به ما کمک می کنند تا در هر مکان بسته ای از جمله خانه های آپارتمانی، دفترکار، فروشگاه ها و …گیاهان مورد علاقه خود را پرورش دهیم و نگران تغییر رنگ، خشک شدن و از بین رفتن آنها نباشیم.

اگر گیاهان شما نور طبیعی زیادی دریافت نمی کنند نگران نباشید. گیاهان داخلی شما هنوز هم می توانند رشد کنند. چراغ های رشد داخلی ساختمان محرک تولید فتوسنتز در گیاهان هستند و به گیاهان شما نیرو مورد نیاز برای فتوسنتز را می دهند. در ادامه به معرفی چراغ رشد، انواع و ویژگی های آن می‌پردازیم.

از گذشته تا به امروز مردم علاقه زیادی به پرورش گل و گیاه و سبزیجات در مکان زندگی و کار خود داشته اند، همین امر باعث شده تا ایده ی ساخت چراغ های رشد گیاه خلق شده و امروز شاهد رشد خوبی در زمینه ی ساخت و تولید این نوع چراغ ها باشیم. چراغ رشد گیاه، مکمل نور طبیعی بوده و طیف نوری شبیه به نور خورشید ایجاد می‌کند. با توجه به نوع گیاه و مرحله رشد(جوانه زنی، رویش و …) آن و فصول سال، می توان از دامنه خاصی از نور، دما و رنگ برای گیاهان استفاده نمود تا برای هر گیاهی با توجه به شرایط خاص خود، بهترین زمینه برای رشد آن فراهم شود.

چرا باید از چراغ رشد گیاه استفاده کنیم؟

در فضاهای بسته به خصوص فصل های سر سال که نور طبیعی خورشید برای رشد گیاه کافی و فراهم نیست عمل فتتوسنتز در گیاهان با مشکل مواجه شده و نمی توانند به خوبی رشد کنند درنتیجه برگ آنها تغییر رنگ داده ، خشک شده و می ریزند. و یا اگر شرایط زندگی و منطقه آب و هوایی به شکلی نیست که بتوان در خارج از خانه باغبانی نمود و به پرورش گل و گیاه پرداخت میتوان خانه خود را به مکانی شبیه فضای باز جهت رشد بهتر گیاهان تبدیل کرد و به راحتی در فضای خانه خود به پرورش گل و گیاه و سبزیجات پرداخت. راهکار استفاده از لامپ ها و چراغ های رشد گیاه یک ایده کارآمد با بازدهی خوب و مناسب است تا بهترین نتیجه را برای رشد گیاهان خود فراهم کنید.

چگونه تشخیص دهیم که گیاه به اندازه کافی نور ندارد

اگر تازه در پرورش گیاهان سرپوشیده آشنا شده اید و گاهی اوقات حتی اگر این کار را نمی کنید تشخیص این که گیاه شما از چه مشکلی رنج می برد، دشوار است. اگر گیاهان شما برخی از علائم زیر یا همه آنها را نشان دهند، می توانید تشخیص دهید که نور داخلی برای گیاهان شما کافی نیست:

ساقه های ساق دار یا دوکی شکل

رشد جدید متوقف می شود (مانند برگهای کوچک)

برگ های پایینی می میرند

کاهش یا عدم گل دهی

رنگ پریده یا عدم تنوع در رشد جدید

بیشتر چراغ های رشد گیاه یا طیف نوری کاملی دارند، به این معنی که نوری که از خود ساطع می کنند در کل طیف الکترومغناطیسی (مانند خورشید) گسترده می شود، یا تن های خاصی را ارائه می دهند که برای رشد گیاهان مفیدترند به ویژه نور قرمز و آبی. نور قرمز و آبی بهتر است با هم جفت شوند، زیرا هنگام ترکیب، سطوح رشد یکنواخت تری را ایجاد می کنند. تعیین رنگ به طول موج نور قابل مشاهده اشاره دارد. طول موج های مختلف نور به روش های مختلف بر گیاهان تأثیر می گذارد:

چراغ با نور قرمز : به گیاهان بگویید چند برگ بسازند و چقدر بزرگ کنند

چراغ با نور آبی : نحوه [واکنش] گیاهان به چرخه روزانه نور را کنترل کنید … به گیاهان بگویید چه زمانی گل دهند

همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که انواع مختلف گیاهان به نسبت های متفاوتی از نور قرمز به آبی نیاز دارند. آنچه برای یک نوع گیاه کار می کند لزوماً برای دیگری کار نخواهد کرد. شما ممکن است نیاز داشته باشید که برخی از انواع گیاهان را بررسی کنید یا آزمایش کنید تا میزان نور آبی در مقابل قرمز برای مشاهده نتایج مطلوب ، چقدر باشد. روش دیگر ، می توانید یک لامپ تمام طیف را انتخاب کنید ، که بیشتر شبیه خورشید است.

مراحل پرورش گیاه با چراغ رشد گیاه

1- خرید یک لامپ رشد گیاه یا چراغ رشد گیاه از فروگاه معتبر

2- چراغ دارای دارای همه رنگ هایی که در نور طربیعی خورشید وجود دارد باشد از جمله رنگ های قرمز و آبی که برای عمل فتوسنتز گیاه مورد نیاز است

3- تنطیم نور لامپ و چراغ رشد گیاه و و نصب آن با توجه به دستورالعمل موجود بر روی جعبه

4- از شدت و قدرت نور لامپ اطمینان حاصل کنید و هر 6 تا 12 ساعت چراغ را خاموش کنید گیاهان برای بلوغ و رشد بهتر به یک دوره تاریکی نیاز دارند

5-لامپ هایی که نانومتر مخصوص رشد گیاه دارند، نوری شبیه نور خورشید را فراهم می‌کنند. این چراغ ها همچنین برای شروع رشد نهال های جوان و قوی شدن آن ها بسیار عالی هستند و نور مستقیم را برای گیاهان شما فراهم می‌کنند.

6-از لامپ های توان بالا برای افزایش انرژی و شدت نور استفاده کنید. این لامپ ها توسط تولیدکنندگان تجاری استفاده می‌شوند و نسبت به چراغ های دیگر دو برابر نور تولید می‌کنند. این لامپ ها همچنین گران تر هستند.

7-هر هفته گیاهان و سبزیجات خود را زیر چراغ رشد بچرخانید. نور در مرکز لامپ شدیدتر است پس چرخاندن گیاهان کمک می‌کند که آن ها به طور مساوی رشد کنند.

8-چراغ های رشد را هر 4 تا 6 هفته یک بار بررسی کنید.

9-گرد و غبار اطراف لامپ ها را تمیز کنید. لامپ های کثیف اجازه نمی‌دهند نور به خوبی به گیاه برسد.

10-ال ای دی هایی که رنگ آن ها تیره می‌شود را با ال ای دی جدید جایگزین کنید زیرا دیگر قابل استفاده نیستند. این موضوع به این معناست که لامپ دیگر به اندازه کافی نور تولید نمی‌کند.

11-سبزیجات و گیاهان خود را زمانی که آماده خوردن بودند برداشت کنید.

12-گیاهان و نهال های جوان را زمانی که شرایط مناسب بود به خارج از خانه منتقل کنید. اگر گیاهانی که در زیر چراغ رشد قرار داده اید از بذر کاشته اید، تا زمانی که برگ تشکیل نداده اند آن ها را به خارج از خانه منتقل نکنید.

شما مشتریان عزیز می توانید جهت خرید لامپ رشد گیاه، چراغ مخصوص رشد گیاه، چراغ گلخانه ای و غیره در طرح ها و مدل های مختلف همچنین اطلاع از قیمت لامپ رشد گیاه به سایت noorbrand.com مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر